TUTORIALS


Teacher Name (Room) Subject Time
6th Grade
Team 6-1
Jason Ullom (222) Language Arts Mondays, Tuesdays and Thursdays per student request
Cyndi Yost (223) Social Studies Lunch
Colleen Kelly (440) Science B Days at Lunch and 3pm
Aviva Pearlman (440) Science G Days - 3pm
Karen Abrams (224 ) Math Tuesdays and Fridays at Lunch
Team 6-2A
Mary MacMillan (332) Language Arts Mondays & Thursdays - 7:15am
John Heiner (331) Language Arts & Humanities Mondays & Wednesdays - 3pm
Chad Blood (334) Science Friday - 3pm
Mary Christensen–Cooper (103) Math Tuesday - 3pm
Team 6-2B
Amanda Di Bella (328) Language Arts Tuesdays - 3pm
John Eggert (324) Language Arts Mondays - 3pm
Martha Freeman (441) Science Fridays - 3pm
Caitlin Kindred (322) Math Thursdays - 3pm
Team 6-3A
Matt Rittenberry (611) Language Arts & Humanities Thursdays - 3pm
Kimberly Rice (610) Language Arts & Humanities Mondays - 3pm
Alison Burton (620) Science Mondays - 3pm
Brian Maline (612) Math Thursdays - 3pm
Team 6-3B
Liz Healy (514) Language Arts & Humanities Tuesdays to Fridays - before school and during lunch.
Betsy Stern (516) Science Tuesdays & Thursdays - 3pm
Regina Woontner (516) Math Tuesdays & Thursdays - 3pm
Brittany Smith (522) Language Arts Tuesdays to Fridays - 7:15am by appoitment & during lunch (with pass)
Shelley Martineau (504) Science  
7th Grade
Team 7-1A
Mary Jo Lorenz (252) Language Arts Tuesdays and Thursdays - 3pm
Shelley Stancer(252) Social Studies Tuesdays and Thursdays - 3pm
Angela Lopez (232) Science Tuesdays and Thursdays - 3pm
Missy Szymanski (room 252 - 3pm, room 255 - lunch) Math Every day at lunch except Thursdays during Track or Volleyball season. Tuesdays and Thursdays at 3pm off season.
Team 7-1B
Katie Reed (231) Language Arts Mondays - 3pm
Jolene Siple (232) Social Studies Everyday at Lunch
Kristina Tosic (233) Science Tuesdays - 3pm
Corrie Johnson (230) Math Thursdays at Lunch and 3pm per student request
Team 7-2
Mallory Baschnagel  (325) Language Arts Tuesdays
Rachel Marcus (326) Social Studies Mondays
Ernest Jones (337) Science Fridays
Krysta Gibbs (327) Math Thursdays
Team 7-3A
Emily Saunar (615) Language Arts & Communications Tuesdays - 3pm
Lenore Schmitt (623) Social Studies Mondays - 3pm
Erin Maline (614) Science Mondays - 3pm
Katie Miller (627) Math Tuesdays - 3pm
Team 7-3B
Amanda Reynolds (624) Language Arts Tuesdays & Thursdays - 3pm
Alex Melisaratos (625) Social Studies Tuesdays - 3pm
Alicia Champlin (622) Science Mondays - 3pm
Will McCammish  (626) Math Daily -7:15am and Lunch time
8th Grade
Team 8-1A
Iain Coggins (254) Language Arts Mondays - 3pm
Sam Turner (256) Social Studies Thursdays - 3pm
Gina Mayhew (237) Science Tuesdays - 3pm
Team 8-1B
Katie Rust (226) Language Arts Mondays - 3pm
Matt Denman (227) Social Studies Everyday at Lunch per student request
Mike Storin (251) Science Lunch - everyday per student request
Team 8-2A
Serena Woolfolk  (354) Language Arts Everyday at Lunch
Vickie Martizna (353) Social Studies Everyday except Wednesdasy per student request - 3pm
Chad Brown (351) Science
Team 8-2B
Hannah Lesley (357) Language Arts Tuesdays & Thursdays - 3pm. M/Tu/Th/Fr - Lunch
Fran Sajsa (356) Social Studies Thursdays - 3pm
Steffany Penman (333) Science Tuesdays & Thursdays - 3pm. M/Tu/Th/Fr - Lunch
Team 8-3
Deb Johnston (525) Language Arts Mondays & Tuesdays - 3pm
Brian Vasquez (500) U.S. History Mondays & Tuesdays - 3pm
Jane McConnell (500 ) Science Mondays & Tuesdays - 3pm
 
Darrell Goodstein-Tyler (265) Language Arts Honors Mondays - 3pm
Amanda Steiner (613) Math 6th grade Mondays and Thursdays after school Tuesdays and Fridays before school -7:15am (after track season)
Aaron Renicker (225) Math 6th grade Before school or during student lunches (during Track season). Tuesdays - 3pm (off season)
Gabe Haber (352) Math 7th grade Mondays at Lunch and 3pm
Andrea Zentz (355) Math 7/8 grade, Algebra 1 advanced Tuesdays - 3pm
Steve Ramp (IST 217) Math 8th grade Tuesdays and Thursdays - 7 to 7:45am (during Track and Basketball season)
Vinny Lopez (IST 117) Math 8th grade Tuesday and Thursday - 3pm
Jim Newell (IST 115) Math 8th grade/Algebra 1 advanced Mondays, Tuesdays, Thursdays, Fridays - 3pm
Janice Noll (IST 216) Math 8th grade and Algebra II Thursdays - 3pm
Meggin Peacock (IST 116) Math 8th grade Thursdays - 3pm
Bruce Olson (524)
Elizabeth Ellingson (528)
Laura Johnson (524)

ELA

Mondays - 3pm